Skogsbruks­planläggning - Grund

Kurs i Natur- och kulturhänsyn

Grundläggande skogsbruks­planläggning

I utbildningen skall man inom ramen för kursdagarna ta fram en egen skogsbruksplan utifrån ett område som kursledaren valt ut. I samband med framtagningen går vi igenom viktiga moment i teorin och i fält.
Godkänt test ger kompetensbevis i för utbildning i Skogsbruksplanläggning vilket är ett krav enligt PEFC för vissa personalkategorier och entreprenörer. Efter fem år ska kompetensbeviset förnyas enligt PEFCs krav.

Kursinformation

  • Kursen genomförs ute i lektionssal och i fält
  • 2 dags utbildning
  • Målgrupp är entreprenörer, tjänstemän m.fl. som skall arbeta med skogsbruks­planläggning
  • Kontakta oss för deltagarpris eller offert för större grupper

Förkunskapskrav

SYN kurs Natur och kulturutbildning (inkl Skötselskolans webbutbildningar Miljöhänsyn Grunder och Miljöhänsyn i Praktiken). Grundläggande Naturvärdesbedömning. Webbutbildningarna kan skickas ut av oss.

Följande tas upp i Skogsbruks­planläggning grund

Teoretisk del

  • Skogsägarens mål och inriktning för skogsbruket
  • Framtagning av skogsbruksplan från start till färdig plan. Följande moment ska gås igenom:
  • Varför certifieringsanpassad plan
  • Vad innehåller en certifieringsanpassad skogsbruksplan och skillnader i FSC/PEFC.
  • Bildtolkning – Presentation av kartlager exempelvis skogliga grunddata, markfuktighetskaror och satellitfoton etc
  • Insamling av relevanta datakällor från andra kartor och register (Förplanera via publika Natur o Kulturskikt, Artportalen samt Kommunens o Länsstyrelsens regionala eller lokala prioriteringar för avsättning till naturvård)
  • Effektivt fältarbete
  • Ägoslag
  • Huggningsklasser
  • Skogliga målklasser samt prioriteringsordning och motivering
  • Åtgärdsförslag
  • Beståndsavfattning
  • Färdigställande av certifieringsanpassad plan i digitalt skogsbruksplaneprogram. Se certifieringskrav länk till krav i PEFC och FSC.

Fältdel

  • Följande ska exemplifieras/beskrivas i fält:
  • Fältbesök och genomgång av de moment som krävs för att ta fram en certifieringsanpassad skogsbruksplan.
  • Varje elev upprättar egen skogsbruksplan i det område vi utser. Detta för att alla deltagare kan jämföra och diskutera olika lösningar)

Kontakta oss

Bilder från kursen

Aktuella kursdatum för skogsbruks­planläggning

Du kan alltid kontakta oss för önskemål om andra kursdatum.
Natur- och kulturhänsyn - Skogsbruksplanläggning